Finance » Aktuality

ČSÚ - Inflace v říjnu meziročně vzrostla o 2,3 %

Na vzrůstu inflace se nejvíce podílí zdražování potravin. Za říjen 2011 se celková inflace meziročně zvýšila o 2,3 %. Informoval o tom Český statistický úřad. Meziroční růst cen za září byl na hodnotě 1,8 %, meziměsíčně stouply ceny o 0,3 %.

Diskuse k článku (0)


Ministerstvo financí snížilo odhad růstu ekonomiky na rok 2012

Česká ekonomika má v roce 2012 výrazně zpomalit. Uvádí to nová prognóza uveřejněná ministerstvem financí. Zatímco původní předpověď počítala s růstem HDP 2,5 %, nyní se předpokládá maximálně 1 procentní růst. Vše ještě může zhoršit napjatá a nedořešená dluhová krize v Evropě. Navíc největší ekonomický partner České republiky, jímž je Německo, již také ohlásilo zpomalení svého hospodářství. V případě horšího vývoje v eurozóně se může úměrně tomu zhoršit i situace v České republice. Nevylučuje se ani návrat recese a záporná čísla v ukazatelích HDP.

Diskuse k článku (0)


Pohonné hmoty opět zdražují

Ačkoliv do nedávna platilo, že v letních měsících stouply ceny paliv a po sezóně opět klesly, zdá se, že toto pravidlo již neplatí. Prodejci pohonných hmot totiž zjistili, že spotřebitelé kupují stále stejné množství a oni tak nemají důvod zlevňovat mimo období dovolených. Jediným důvodem ke zlevnění tak může být menší poptávka, což se však asi nestane.

Diskuse k článku (0)


Česko prozatím do eurozóny nevstoupí

Česká republika v současném volebním období neplánuje vstup do eurozóny a zavedení společné evropské měny. Uvedl to na setkání zemí Visegrádské skupiny premiér Petr Nečas. Připomněl, že naše země stejně neplní potřebná kritéria pro přijetí eura.

Diskuse k článku (0)


Česká pošta zdražila posílání balíků

Česká pošta od 1. října 2011 zvýšila cenu za doporučený balík o 10 korun a u obyčejného balíku o 9 korun. Reaguje tak na zvýšené náklady za dopravu a zpracování v souvislosti s rostoucími cenami za pohonné hmoty a energie.

Diskuse k článku (0)


Úrokové sazby beze změny rozhodla ČNB

Bankovní rada ČNB rozhodla jednomyslně ve věci ponechání úrokové sazby na stávající úrovni. ČNB nadále uvažuje o pohybu úroků obojím směrem, čili i případným dalším snížením v případě špatného ekonomického vývoje. Základní úroková sazba tzv. repo sazba, ze které se vychází pro úročení úvěrů komerčních bank, zůstává na úrovni 0,75%, což je nejnižší historická hodnota.

Diskuse k článku (0)


Rozpočet 2012 schválen vládou, nyní putuje do sněmovny

Vláda jednomyslně schválila návrh státního rozpočtu na následující rok 2012. Dojde k poklesu deficitu na úroveň 3,5% k HDP. Státní rozpočet počítá s příjmy 1085 miliard a výdaje 1190 miliard korun a celkovým schodkem 105 miliard. Ministerstvo dopravy získalo navíc 4 miliardy korun z dluhové služby.

Diskuse k článku (0)


ČEZ mění generálního ředitele

Po téměř osmi letech končí ve funkci generálního ředitele energetické společnosti ČEZ Martin Roman. Na jeho místo byl zvolen dosavadní druhý muž firmy, místopředseda představenstva a výkonný ředitel Daniel Beneš, jenž bude zároveň i předsedou představenstva.

Diskuse k článku (0)


Česká ekonomika vzrostla meziročně o 2,2 procenta

Hrubý domácí produkt (HDP) se za druhé čtvrtletí roku 2011 meziročně zvýšil o 2,2 procenta. Uvádí to ČSÚ ve svém zpřesňujícím odhadu očištěném o sezónní a cenové vlivy. HDP roste již nepřetržitě 2 roky. Od roku 2009, kdy ve druhém čtvrtletí byl zaznamenám poslední pokles, vzrostl HDP o 4,6 %. Růst ekonomiky je o 0,2 % nižší, než předběžný předpoklad.

Diskuse k článku (0)


Nízký růst průměrné mzdy

Průměrná mzda se meziročně zvýšila na hodnotu 23 984 korun. Vzrůst mezd za rok představoval částku 574 korun. To je meziročně o 2,5% více, ale zároveň stoupající spotřebitelské ceny, které se zvýšily o 1,8%, zapříčinily vzrůst reálných mezd pouze o 0,7%. Podnikatelská sféra má na růstu podíl 3,2% a v nepodnikatelská sféra došlo ke snížení o 0,9%. Reálné mzdy po odečtení inflace vzrostly v podnikatelské sféře o 1,4%, v nepodnikatelské pak poklesla o 2,4%.

Diskuse k článku (0)


123456789101112131415161718192021 22 2324

Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2023 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt