Finance » Investice » MF vydává 4. emisi spořících dluhopisů

MF vydává 4. emisi spořících dluhopisů

Publikováno: 6. 5. 2013

Již po čtvrté mají lidé možnost investovat do spořících státních dluhopisů. Letošní jarní emise bude mít upisovací období od 13. do 31. května. Jak již je zvykem, bude li objem dluhopisů rozprodán dříve, skončí úměrně tomu také upisovací období. Připsány na účty zájemců budou 12. června. Ministerstvo počítá s objemem emise za částku mezi 10 až 20 miliardami korun. Nejmenší možný nákup lze zrealizovat za 1000 korun.

Distribuční místa jsou stejná, a tak lze využít 1 400 poboček Komerční banky, České spořitelny, České pošty a ČSOB. Na výběr budou mít zájemci opět více typů dluhopisů s odlišnou dobou splatnosti a úročením, které se zvyšuje s délkou jejich držení. Vybrat si lze diskontovaný na 1,5 roku, prémiový (3 roky), kupónový (5 let), reinvestiční (5 let), proti-inflační (7 let). Největší zájem byl v minulosti o reinvestiční (38,6 %), následovaný diskontovaným (28,4 %), prémiovým (20,5 %), kupónovým (8,7 %) a proti-inflačním (3,8 %). K dispozici mají zájemci možnost pořídit si dárkový certifikát za poplatek 250 korun. Nejvíce půjčili státu peníze lidé ve věku mezi 51 – 60 lety (32,4 %) a celkový průměrný věk držitele je 55,4.

Stát má nyní od občanů půjčeno 56,2 mld. korun. Aktuální počet držitelů je 67 966 a medián držených dluhopisů na 1 osobu činí 201 700. Odprodat investici dříve může každý držitel, přičemž se musí držet aktuálních instrukcí na stránkách www.sporicidluhopisycr.cz. Nově se bude od této jarní emise platit 15 % daň z výnosu. Letos je plánovaná i druhá, tzv. vánoční emise, jenž bude představena v průběhu listopadu.

Státní dluhopisy patří mezi relativně bezpečné investice, ovšem pouze do doby, kdy je stát schopen splácet své dluhy. V rukou občanů jsou tak do určité míry nástrojem, aby lidé pečlivěji vybírali své zástupce, kteří zodpovědně hospodaří se státními penězi a zároveň jde o diverzifikaci státního dluhu (nyní podíl spořících dluhopisů na státním dluhu činí 3,4 %), který již nebude závislý na půjčkách pouze od velkých finančních institucí.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Vánoční emise dluhopisů se bliží – již od 5. listopadu

Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2023 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt