Finance » Bankovnictví » Banky jsou i po listopadových testech odolné

Banky jsou i po listopadových testech odolné

Publikováno: 6. 12. 2012

V pravidelných zátěžových testech,které provádí ČNB, se opět potvrdila odolnost bank působící v České republice pod dohledem tuzemského regulátora. V listopadu 2012 Česká národní banka provedla několik typů zátěže. I v případě velmi negativního scénáře by zůstala kapitálová přiměřenost nad hranicí 8 %.

ČNB pracovala se dvěma scénáři a ten nepravděpodobný byl navíc zatížen i případnou výplatou dividendy. První vychází z listopadové ekonomické prognózy , která počítá s inflací 2 %, recese by měla skončit v polovině roku 2013 a ekonomika začne mírně růst, kurz k euru má předpoklad být stabilní, úrokové sazby zůstanou na minimu a začnou stoupat začátkem roku 2014.

Druhý scénář, testující bankovní sektor vlivem recese v Evropě, počítá s dlouhodobým poklesem ekonomiky, ztrátou důvěry investorů, znehodnocením kurzu eura a částečné znehodnocení expozic finančních institucí vůči zemím EU, které jsou zadlužené více než 60 % HDP. Scénář, ve kterém se počítá s velmi negativními vlivy je dostatečně krizový a zároveň dle ČNB málo pravděpodobný. Přesto by i v tomto případě zůstal sektor stabilní.

Zisk je zárukou větší odolnosti vůči krizovým stavům

Jestliže banky budou nadále vytvářet provozní zisk, bude se zvyšovat i jejich kapitálová přiměřenost, která dle regulátora musí být nad 8 %, přičemž v září 2012 měl celý sektor přiměřenost 16,35 %. Při krizovém scénář by klesla na 11 %. Několik bank by se dostalo pod hranici určenou regulátorem 8 % a musely by dorovnat regulatorní kapitál v hodnotě 18,7 mld. korun, což je pouze 0,5 % HDP a z pohledu velikosti sektoru by jeho stabilita nebyla ohrožena. Zátěžový test byl posléze ještě zpřísněn výplatou dividendy v první polovině roku 2013 , která by měla činit 47 mld. V tomto případě by přiměřenost klesla mírně pod 10 % a banky by musely dorovnat kapitál ve výši přibližně 24 mld. korun.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Česká spořitelna za 3. kvartál 2012 zvýšila zisk na 11,79 mld

» ČSOB ve 3. čtvtletí v zisku 11,5 mld. korun

» HDP i ve 3. čtvrtletí 2012 v propadu

Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2022 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt