Finance » Spoření » Běžný účet není na spoření

Běžný účet není na spoření

Publikováno: 20. 8. 2011

Téměř každý klient banky vlastní běžný účet. Ten je dobrý pro bankovní služby, trvalé i jednorázové příkazy a další bankovní transakce. Jejich výhodou je také ochrana samotných vkladů, kdy se banka dostane do potíží a případně zkrachuje. Tyto vklady jsou pak do výše 100 000 eur pojištěny. Další výhodou je rychlá dostupnost peněz, pokud je ihned potřebujete, ať už v hotovosti, či pomocí internetového bankovnictví.

Horší je to ale se zhodnocováním peněz na běžném účtu. Pakliže se vám na takovém účtu hromadí větší částka, kterou delší dobu nepotřebujete, je výhodnější tyto volné finanční prostředky přesunout do výnosnějších produktů. Těmi jsou například čím dál více oblíbenější spořící účty. Jsou také ze zákona pojištěny, stejně jako běžné účty, a navíc je na nich i výrazně vyšší úrok. Ten je obvykle až do výše 2%.

Jestliže si výnosy porovnáte z běžným účtem, zjistíte, že na něm jsou peníze úročeny desetinami procenta a navíc se vám z účtu více krátí finanční obnos o bankovní poplatky a inflaci. Chraňte a zhodnocujte tedy volné peníze v bezpečných a přitom výhodnějších spořících účtech či termínovaných vkladech. Zatímco první produkt je výhodnější rychlejší dostupností peněz, termínované vklady jsou při delším vázání prostředků více úročeny.

Platí ovšem, že i zde se vyplatí s penězi moc nemanipulovat, opravdu jen v případě potřeby. Poplatky za transakce na těchto účtech mohou být vyšší a banky se tak chrání před rychlým a častým přesouváním peněz. Proto je nutné poplatky vždy porovnat, nejlépe přímo v cenících jednotlivých bank

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Banka Zuno láká klienty na účet bez poplatků

» Finanční poradce

» Zisk České spořitelny meziročně vzrostl

» Stavební spoření už pouze na bydlení

» ČSOB vykázala zisk 6,209 miliard korun

Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2023 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt