Finance » Bankovnictví » ČNB test bank ze závěru roku 2011 opět dopadl dobře

ČNB test bank ze závěru roku 2011 opět dopadl dobře

Publikováno: 7. 3. 2012

České banky v pravidelném testování obstály a jsou dle České národní banky velmi odolné vůči případným krizovým scénářům. Poslední zkoušky, které se vztahují na data z období posledního čtvrtletí roku 2011, ukazují, že banky zůstanou stabilní i přes simulovaný výrazný pokles tuzemské i evropské ekonomiky a přetrvávající problémy způsobené dluhovou krizí. Tuzemské finanční instituce svou stabilitu mohou opřít především takovými parametry, jako je vysoká kapitálová vybavenost, stálá ziskovost a bilanční likvidita. Horizont testování byl prodloužen ze dvou na tři roky, které lépe prověří připravenost bank na případné problémy.

I přes případný velmi krizový scénář by kapitálová přiměřenost zůstala nad 8 %, což stále splňuje kritéria regulatorního minima. Kapitálová přiměřenost celého bankovního sektoru v ČR byla na konci roku 2011 na hodnotě 15,2 procenta. I přesto, že testy dopadly dobře, několik bank by se v případě krizového scénáře dostaly do stavu nedostatečné kapitálové přiměřenosti. Musely by v tom případě navýšit regulatorní kapitál o přibližně 19 mld. korun. To je pouze 0,5 % HDP, což je z hlediska stability bankovního sektoru zanedbatelná částka a rozhodně by nedošlo k jeho ohrožení.

Testy proběhly ve třech scénářích a pouze ten nejvíce krizový předpokládá pokles kapitálové přiměřenosti na úroveň regulatorního minima, a to pouze v případě problémů mateřských bank v zahraničí a odpisu třetiny všech expozic sedmi největších českých bank, přičemž je tento scénář velmi nepravděpodobný, nicméně ne zcela vylučitelný. V nejhorší variantě by pak kapitálová vybavenost klesla k hranici 8 % a případné kapitálové injekce by musely dosáhnout výše 33 mld. korun což činí 0,9 % HDP.

Obranou finančních domů proti ztrátám jak úvěrovým, tak i tržním, je vytváření provozního zisku. Jsou tvořeny kromě jiného i právě tolik kritizovanými poplatky, které tak svým způsobem chrání do určité míry bankovní sektor před problémy.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Air Bank ze skupiny PPF přichází na trh

» Pojištění vkladů, aneb o co nemůžu přijít

» Česká spořitelna za rok 2011 v zisku 13,6 miliardy korun

» Má průměrný český občan šanci naspořit si na důchod?

Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2022 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt