Finance » Investice » Finanční produkty na spoření a investování a jejich náklady

Finanční produkty na spoření a investování a jejich náklady

Publikováno: 17. 5. 2012

Spořit a investovat jsou zajímavé činnosti, které by měly vést ke zhodnocení finančních prostředků. Ačkoliv nás o jejich výhodnosti všichni přesvědčují, ne vždy lze na každém produktu vydělat. Když pak připočteme inflaci a spočítáme reálné zhodnocení uložených prostředků, v mnohých případech jsme mírně nad nulou, u dalších produktů jsme rádi, že dostaneme to, co jsme do nich investovali a nakonec jsou zde produkty, které nás připravily o finance, které mnozí z nás tak těžce vydělávají. Naopak ti, kdo mají zkušenosti a důkladnou strategii, mohou vytěžit z mála poměrně slušné zisky.

Nejkonzervativnější jsou spořící účty, ovšem mají rychlou likviditu a jejich vedení je obvykle zdarma. Dostanete alespoň zpět peníze, které jste vložili s mírným ziskem. Navíc jsou tyto účty ze zákona pojištěny a tak nelze o peníze přijít. Dále máme na výběr termínované účty, nejrůznější pojistky, stavební spoření, investování do fondů.

Je na každém jednotlivci, jakou míru rizika zvolí a má-li vůbec cenu spořit do produktu, kde převyšují náklady nad ziskem. Samozřejmostí je pak důkladné pročtení obchodních podmínek a smlouvy před podpisem. Proto pozor nejen na nejrůznější poplatky a omezení, ale také na sankce za předčasné výběry a v potaz je nutné brát také provize, které si instituce u mnohých produktů strhávají jako odměnu pro zprostředkovatele, který vám smlouvu předložil. Ty pak nejenže prodraží náklady na samotný produkt, ale především v některých případech na několik let znemožní jakýkoliv výnos na vašem účtu a tak musíte dlouho čekat, nežli se vám nějaká částka načte, s kterou pak bude možné dále manipulovat. Typickým příkladem je životní pojištění a špatně sepsaná smlouva se může velice prodražit. Pozor tedy na finanční poradce, kteří jdou pouze za provizí a nikoliv za potřebami klientů.

Na závěr je nutné kromě nákladů výše zmíněných dávat pozor i na náklady časové a možnosti dostupnosti instituce. V případě nutnosti, kdy je nutné jet na pobočku, se může cesta do vzdálenějšího města prodražit a již tak malý výnos se může najednou propadnout do ztráty. Při špatné strategii se pak mnohdy může zdát jako nejideálnější dát si těch pár tisícovek do pověstné krabice od bot pod postel.

Pravidla jsou tedy následující. Vždy si dlouhou dobu vše důkladně rozmyslete. Nenechte se přemluvit od kohokoliv k rychlému podpisu jakéhokoliv produktu, byť nabídka slibuje sebelepší podmínky. Nejprve přečíst smlouvu a pokud s podmínkami souhlasím, až poté podepsat. V případě, že textu nerozumím, odnést smlouvu do občanské poradny a poradit se s odborníkem. Pamatujte, že mnoho lidí vás bude chtít obrat o peníze. Vždy je nutné spočítat jakoukoliv nákladovost a porovnat se ziskem.

Počítejte všechno od telefonování s institucí, přes jízdu do pobočky, placení poplatků, provizí, částky spojených s převodem peněz a nelze zapomenout na samotné zdanění úroků. Pakliže je i po těchto nákladech produkt ziskový, vyplatí se. V opačném případě je lepší nedělat nic a peníze investovat raději třeba do bydlení či vzdělání a ponechat si pouze rezervu na spořícím účtě pro nenadálé výdaje.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Finanční poradce

» Investujte a spořte dle svých možností

Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2023 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt