Finance » Bankovnictví » Internetové bankovnictví – moderní nástroj pro správu financí

Internetové bankovnictví – moderní nástroj pro správu financí

Publikováno: 31. 5. 2012

Je velmi pohodlné, šetří čas, peníze a je vždy na dosah. Pro jeho bezpečné užívání je vhodné dodržovat určité podmínky. Z bezpečnostního hlediska se musí dát pozor hned na několik rovin. Hrozby z internetu, nesprávné zacházení s přihlašovacími údaji, hlídat si svůj telefon a další doklady spojené s bankou a v případě jejich zcizení ihned oznámit tuto skutečnost finanční instituci.

Internet je pohodlný

Úspora času a peněz ocení každý. Kdo by nevyužil možnosti zadávat z domova trvalé příkazy, jednorázové platby, možnost platit v internetových obchodech, snížit náklady za výpisy z účtů, které jsou oproti papírové verzi zcela zdarma či možnost platit oproti složenkám několikanásobně nižší částky platbou přímo z účtu. Banky jdou ve službách stále vpřed a tak některé nabízejí i možnost dobíjení mobilních telefonů, možnost investování či zřizování spořících účtů. Všechny tyto služby však kladou důraz na dodržování bezpečnostních pravidel.

Zabezpečte si svůj počítač

I když je to neustále opakované téma, nad bezpečností vlastních finančních prostředků je potřeba bdít neustále. Prvním důležitým bodem je mít nainstalovaný a plně aktualizovaný legální operační systém. Není přitom nutné upřednostňovat pouze ty placené, ale je potřebné pravidelně aktualizovat systém opravující bezpečnostní díry v systému.

Druhým požadavkem je mít nainstalovaný antivirový program a firewall. O jejich důležitosti snad není třeba diskutovat. Jen je dobré opět připomenout, že je vždy k dispozici jak placený, tak i volně šiřitelný software. Mějte na paměti, že pokoutně získaný software může sám o sobě škodlivý program obsahovat a nevědomky si v domnění instalace ochrany systému lze nainstalovat škodlivý program.

Třetím bodem bezpečnosti je instalace důvěryhodného prohlížeče internetových stránek, který je taktéž potřebné pravidelně aktualizovat. Pozor na nejrůznější neznámá rozšíření prohlížečů od neznámých tvůrců. Mohou být potenciálně nebezpečné. Čtvrtým bodem je pak samotné chování na internetu. Navštěvovat stránky s nelegálním obsahem se může v případě pozdějšího využívání on-line služeb banky řádně prodražit.

Zcela samostatnou kapitolou jsou pak podvodné stránky lákající hesla a citlivé informace, které obvykle zkouší podvodníci vylákat prostřednictvím podvodným e-mailů. Banky nikdy nevyužívají žádosti prostřednictvím e-mailu k zadávání citlivých informací.Pakliže takový e-mail dotyčný dostane, jedná se s největší pravděpodobností o podvod a zprávu není doporučováno ani otvírat, jelikož by mohla obsahovat i škodlivý kód. Zcela ideální by byl stav používat počítač pouze na bankovní služby, ale naneštěstí takové chování většinou není možné a proto nezbývá než se chovat obezřetně a využívat internet s rozumem. Při využití on-line služeb si oficiální stránku banky uložte do záložek a přecházejte na ní přímo z adresního řádku.

Přihlašujte se pouze v míst, které jsou důvěryhodné

Zcela zásadní věcí je přihlášení do systému. Nikdy by se klient neměl přihlašovat z nezabezpečeného počítače. To znamená především z počítačů v kavárnách, knihovnách, školách a dokonce i v práci pokud nevíme, jak je stanice zabezpečena a kdo k ní měl přístup a jak se na počítači choval. Používání telefonu jako další díl bezpečnosti je dnes zcela samozřejmým prvkem v ochraně účtu. Před přihlášením je obvykle nutné zadat kód, který přijde na telefon ve formě SMS a poté po každé další transakci se musí zadat další kód, který zvyšuje bezpečnost celého systému. Pakliže je váš telefon součástí internetového bankovnictví, je nutné ho patřičně chránit a nenechávat ho bez dozoru. V případě jeho ztráty je potřebné okamžitě kontaktovat banku a nahlásit jeho ztrátu a zablokovat toto číslo jako autorizační prvek. Další díl bezpečnosti se odehrává při několikanásobném neúspěšném přihlášení, kdy se účet automaticky může zablokovat. Systém se tak chrání při případném automatizovaném pokusu o prolomení hesla.

Občas měňte heslo

Měnit heslo lze v aplikaci za nové vždy a je doporučováno za určité časové období jej pravidelně obměňovat. Při podezření, že by heslo mohl získat někdo neoprávněně, je vhodné jej změnit raději častěji a v tomto případě pochopitelně ihned. Bezpečné heslo musí být dostatečně dlouhé, nejlépe složené z velkých i malých písmen a doplněné číslicemi. Zároveň by si ho dotyčný měl být schopen zapamatovat a zbytečně ho nepsat na dostupná místa. Pakliže je vepsané třeba v mobilním telefonů, může po jeho odcizení získat útočník přístup k heslu zcela jednoduše a za takovéto prolomení bezpečnostních prvků nese odpovědnost klient. Střežení hesla a telefonu patří k nejdůležitějším zásadám bezpečného využívání internetového bankovnictví.

Více spořících účtů

Dnes v době internetu se vyplatí založit si více spořících účtů, vzhledem k nabídkám vedení a zřízení účtů zdarma. Pak je možné dle jednotlivých nabídek přesouvat finanční prostředky vždy na účet, který je nejvíce úročen. Úspora času, kdy se nemusí navštěvovat pobočky bank a zároveň lepší kontrola nad úročením svým finančních prostředků jsou jednoznačnou výhodou.

Internetové bankovnictví je vždy tak silné a bezpečné, jak zodpovědně se k těmto službám chová samotný klient. V případě jakéhokoliv podezření je nutné učinit rychlá rozhodnutí vedoucí k znemožnění útoku na soukromý účet klienta. Samozřejmě samotná banka se také nemůže zříkat celé zodpovědnosti, minimálně do míry zabezpečení svého systému. Musí tak jít vždy o soulad mezi institucí a klientem.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Pojištění vkladů, aneb o co nemůžu přijít

» Finanční produkty na spoření a investování a jejich náklady

» Diverzifikace úspor a investic

Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2022 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt