Finance » Spoření » Investujte a spořte dle svých možností

Investujte a spořte dle svých možností

Publikováno: 21. 3. 2012

Když dva dělají totéž, nemusí to být totéž. Aneb když bohatý a chudý investují, je v tom velký rozdíl. Zatímco pro chudého je nepředstavitelné dát peníze do akcií, bohatí naopak nepochopí, proč ti druzí využívají výhradně konzervativní produkty a poukazují na finanční negramotnost. V obou případech jde především o nepochopení druhé strany.

Bohatý může rozložit investici do více produktů a minimalizuje tak případné ztráty. Navíc v běžném zaměstnání obyčejně vydělá více peněz za relativně krátkou dobu. Naproti tomu chudý má omezené prostředky a jednoduše si nemůže dovolit riskovat, jelikož se povětšinou jedná o finance určené na bydlení a případné ztráty by mohly mít fatální následky pro další život.

Velmi často se ale stávají obětmi poradců, kteří hledí pouze na svůj zisk, a tak chudí mnohdy uzavřou investiční životní pojištění, které za prvé vůbec nepotřebují a navíc si tím zablokují finance na dlouhou dobu, o zhodnocení ani nemluvě. Případné předčasné ukončení je sice možné, ovšem za velmi citelných finančních ztrát.

Zatímco chudý si své vydělané peníze nemůže dovolit vkládat do rizikových produktů, bohatí naopak k takovému rozhodnutí nic neomezuje a v jejich případě se občasné riziko může, ale také nemusí, vyplatit. Nicméně případné ztráty je až tak nebolí, jako když chudý přijde o několik tisíc v podílových fondech, protože mu to někdo poradil a on tomu moc nerozuměl. Mnohdy, i když jde o ztrátu několika tisíc, to pro chudého znamená ztrátu několika měsíců intenzivního spoření, jelikož přesně takovou dobu trvá, než si pár tisíc našetří.

Nemáte-li mnoho finančních prostředků, pak rozhodně neinvestujte do akcií, pokud jim nerozumíte. Vsaďte raději na zajištěné produkty podporované státem, termínované vklady či spořící účty. Je ovšem otázkou, zdali se s pár tisíci vůbec obtěžovat při zakládání účtu a případné placení poplatků. I přes to, podaří-li se naspořit na spořícím účtu sto tisíc, lze získat od instituce až dva a půl tisíce korun za rok a to už je rozdíl oproti běžnému účtu, kde většinou nedostanete ani korunu. Vklad je navíc pojištěn a má rychlou likviditu, čili pro méně majetné a konzervativní střádali je téměř ideální.

Pokud se rozhodnete i přes jasná rizika pro podílové fondy, zkuste je pouze s malou částkou a jestliže vám nevyhovují, klidně peníze vyberte a investici skončete. Nikdy se nenechejte přemluvit k investici v řádově stovek tisíc, pokud produktu nerozumíte a pouze vám to radí pracovník na přepážce či poradce u vás doma a vykládá jak je to výhodné. Většinou mu jde pouze o tučnou provizi.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Finanční poradce

» Běžný účet není na spoření

» Pojištění vkladů, aneb o co nemůžu přijít

» Jak ušetřit dva tisíce v roce 2012

» Má průměrný český občan šanci naspořit si na důchod?

Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2022 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt