Finance » Investice » Jak se bránit před inflací

Jak se bránit před inflací

Publikováno: 2. 10. 2012

Zdražování služeb a zboží má kromě zvyšujících nákladů na život i další negativum. Tím je znehodnocování úspor. Pokud se inflace pohybovala na úrovni okolo jednoho procenta, stačilo využít spořícího účtu a zhodnocení ji mírně převýšilo případně alespoň kopírovalo. Pakliže se však přehoupla přes tři procenta, není toto zhodnocení již dostatečné.

Otázkou zůstává, zdali se prostředky v nejisté době vůbec podaří zhodnotit, zvláště pak v rizikovějších produktech. Pojem inflace je také často zneužíván k nalákání klientů na produkty, které nepotřebují, nerozumí jim a jsou tudíž velmi lehce zmanipulovatelní. Někdy se pak dotyčný pod tíhou argumentů rozhodne pro akcie či investiční životní pojištění v nejméně vhodnou dobu a místo tučných zisků přichází ztráta v hodnotě desítek procent. Pak se může zdát ztráta na spořícím účtu v řádech desetin procent jako zanedbatelný problém.

Investici do akcií totiž vyžaduje zkušenosti a cit, kdy nakoupit a prodat. Lze tedy nakoupit, když jsou ceny dole, což je obvykle v krizi. Riziko, že se nevydělá, je poměrně velké a opět zde hrají zásadní roli zkušenosti, jaké akcie koupit, aby měly potenciál růst. Pakliže však investice vyjde, zisk je naopak mnohonásobně vyšší. Když už chce klient v obavě před znehodnocením vlivem inflace využít akcie, měl by si zkusit vložit relativně malou částku do některého z investičních fondů, přičemž musí být obeznámen se všemi riziky, včetně ztráty prostředků, jelikož fondy nejsou kryty a pojištěny. Každopádně diverzifikace úspor je zde nutná.

Domácí rozpočet

Podstatné je ovšem zachovat chod domácnosti. Tvořit si rezervy je sice obtížné, ale myslet na ně by měl každý. Může se však stát, že jednoduše peníze nezbývají a žije se od výplaty k výplatě. Nevytvářet rezervy je chyba. Měly by posloužit jako polštář pro krizové situace. Mezi ně patří i zdražení služeb a zboží vlivem inflace. Velmi nebezpečné je poté řešit nedostatek financí půjčkou. Pakliže však chybí finanční prostředky před půjčením peněz, je velmi pravděpodobné, že člověk nebude schopen tento dluh splatit. Místo půjčky by měl okamžitě přehodnotit výdej a škrtnout veškeré zbytečné položky, které nejsou potřebné k životu. Naneštěstí jsou mnozí v pozici, kdy už nelze kde brát. Pak nezbývá nic jiného, než požádat u patřičných úřadů o sociální dávky, nicméně je z dlouhodobého hlediska potřeba problém řešit. V první řadě je nutné pracovat, a to někdy i za nižší mzdu, než je obvyklé. Nikdo ale neříká, že v takové práci se musí zůstat natrvalo. Aby bylo možné usilovat o lepší práci, je důležité si zvyšovat vzdělání. Pozornost lze zaměřit na zdokonalování cizích jazyků, práci na počítači či lze absolvovat vzdělávací kurzy. Hlavní je nevzdávat snažení o zlepšení a jít za svých cílem.

Zaměstnavatelé zvýší mzdy, ale až za delší dobu

Pakliže má někdo štěstí, zaměstnavatel mu o navýšení inflace zvedne úměrně tomu mzdu, a někdy přidá i něco navíc. Naneštěstí se v době vyšší inflace většinou zaměstnavatelé vymluví na zvýšené náklady, někdy oprávněně, jindy nikoliv. Nelze tedy vždy očekávat, že se příjem musí vždy zvýšit, kdykoliv se zdraží služby a zboží a inflace tím začne růst. Větší šanci mají ti, kteří pracují v ekonomicky silné firmě, kde zároveň aktivně působí odbory.

Utrácet

Bránit se inflaci okamžitým utracením výplaty vypadá chytře, ovšem zde narůstá riziko pro případ ztráty zaměstnání, nemoci či neočekávaných událostí. Utrácet okamžitě se vyplatí především do produktů, které mají dlouhotrvající hodnotu. Jedním z druhů okamžitého utrácení je vložit prostředky do svého bydlení. Zlepšit podmínky pro bydlení je další možností, jak s inflací bojovat. Vlastní bydlení je považováno za jednu z nejlepších investic, a to z hlediska zachovaní hodnoty majetku, i možnosti s ním nakládat. Investice do zateplení, nových oken a moderních technologií vytápění zvýší hodnotu nemovitosti a zároveň sníží náklady na energie a vytápění, což je z hlediska domácích rozpočtů nezanedbatelná částka.

Částečné vyřešení problému inflace lze řešit produkty s podporou státu. I zde se však podmínky zhoršují. K dispozici je stavební spoření a penzijní připojištění. I když zde dostanete podíl od státu a ochrana před inflací je zde větší, nevýhodou je likvidita těchto produktů. Penzijní připojištění by se však mělo stát součástí strategie na spoření na důchod, i když by se nemělo spoléhat pouze na něj.

Příprava znamená předcházení problémům

Inflace je pro všechny nepříjemná neustálým zdražováním. Pakliže je kompenzována růstem mzdy nad její úrovní, nic se neděje. Potíže však dělá všem, kterýcm stagnují mzdy, přišli o práci či nemají na splátky dluhů. Dluhy jsou tak trochu zvláštní co se týká inflace. V případě, že došlo k navýšení platu a dluh je stále stejný, včetně úroků, je taková situace příjemnější. Opačný efekt může znamenat vážné životní komplikace. Je tak nutné počítat i s tímto rizikem, a zohlednit ho ve své finanční strategii. Rozdíl je také v tom, jak zdražování postihuje chudé a bohaté. Zatímco bohatí mohou přijít o část svého jmění v akciích, vlivem diverzifikace, např. do svého podnikání, nemovitostí a komodit, riziko snižují, chudí se mohou vlivem vysoké inflace dostat do potíží poměrně jednodušeji. Nejdůležitější oblast, kam vložit své prostředky pro minimalizaci rizik, je vlastní bydlení a vzdělání, které pomůže najít dobře placenou práci i v obtížných podmínkách. Vzdělaní, vlastní bydlení a rozumné investování ochrání před zdražováním, jelikož umožní zvýšit si příjmy, snížit výdaje, a chránit volné finance před znehodnocením.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Diverzifikace úspor a investic

» Jak poznat správného zaměstnavatele

» Penzijní připojištění a reforma

Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2023 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt