Finance » Spoření » Jak se stát milionářem a být zaměstnanec

Jak se stát milionářem a být zaměstnanec

Publikováno: 22. 6. 2012

Ačkoliv se naspoření milionu ze zaměstnaneckého platu zdá být málo pravděpodobné, možná realizace zde je. Má to však mnoho úskalí a právě tyto překážky znemožňují většině populace cíle dosáhnout. Naneštěstí se musí dotyčný vzdát mnoha věcí a požitků, a právě tyto požadavky jsou pro mnoho lidí neakceptovatelné.

Práce

Pracovat je základní předpoklad k tomu, abyste dosáhli vysněného cíle. Musíte si však najít práci, kde si vyděláte alespoň průměrný plat. To také není jednoduché, a asi budete muset v mnoha případech slevit ze svých nároků, a dělat i práci, která vás sice nebaví, ale za to je více placená. Předpoklad je mít plat alespoň 17 000 korun čistého.

Auto

Auto je taková černá díra na peníze. Poplatky jako pojištění, technické kontroly, ale i prohlídky a případné opravy v servisech či pravidelná výměna pneumatik včetně nákupu zimního obutí. Dnes je opravdu hazardem šetřit na zimních pneumatikách a lze jen doufat, že takových řidičů je minimum, nicméně otázkou je, zda auto vůbec vlastnit, chcete-li z omezených prostředků naspořit milion.

Bydlíte-li v dosahu služeb, které běžně využíváte jako např. obchody, banka, pošta, lékař a máte-li vzdálenost do práce, co by kamenem dohodil, auto nepotřebujete. Jen by vám zbytečně odčerpávalo mnoho finančních prostředků, o předražených pohonných hmotách ani nemluvě. Máte-li do práce cestu dalekou mnoho kilometrů, buď se s někým domluvte a střídejte se ve využívání automobilů, nebo využijte MHD, což je hlavně v odlehlých lokalitách problém.

Nejhorší variantou je jezdit do vzdálené práce sám. Pokud máte cestu dlouhou okolo 25 km, musíte každý den najet 50 km. V případě, že má auto spotřebu 8 litrů na sto kilometrů a cena benzínu je 35 korun za litr, projezdíte za týden 700 korun. Náklad na dopravu tak činí měsíčně bezmála 3000 korun. A to už je zřetelně znát v našem rozpočtu. Ideální by bylo dostat od zaměstnavatele služební auto včetně platby za pohonné hmoty. Další možností je jezdit na kole. To ale jen v létě a v omezeném dosahu. Ideální je auto nevlastnit. V tom případě ušetříte ročně několik tisíc, někdy až desítky tisíc ročně.

Potraviny

Zde mnoho lidí šetří na nesprávném místě. Abyste se z naspořených peněz mohli v budoucnu radovat, musíte kvalitně jíst. Kvalitně ještě neznamená draze. Ovoce, zelenina, obilniny, netučné mléčné výrobky, maso nejlépe drůbeží nebo ryby stačí tak 3 krát týdně. Je potřeba zabezpečit všechny důležité látky pro život, což znamená přijmout bílkoviny, komplexní sacharidy, esenciální tuky, vitamíny a minerály. Není potřeba se přejídat. Upřednostňujte kvalitu před kvantitou. Vodu pijte z kohoutku, je levnější.

Zábava

Zde mnoho lidí vyhoří. Jednoduše si nedokážou odříct zábavu. Návštěva diskoték, restaurací, hospod. To vše stojí mnoho peněz. Chcete-li dosáhnout svého cíle, omezte zábavu na minimum.

Dovolená

Platí to samé, co o zábavě. Zahraniční dovolená je standardem a mnozí jsou ochotni jet na ni i na dluh, ať je cena jakákoliv. Zkuste někdy strávit dovolenou v okolí svého domova. Podnikat výlety buď pěšky nebo na kole. Možná budete překvapeni, kolik krásných míst je v okolí a navíc za to nebudete muset platit velké částky a ušetříte si starosti z daleké cesty do zahraničí.

Spoření

Pokud už nějaké peníze máte, a předpokládejme že ano, je dobré je uložit do finančních produktů, které zabrání znehodnocení inflací. Ideální je využít spořící účty, stavební spoření, termínované vklady nebo zajištěné fondy. Na stáří můžete využít penzijního připojištění, ale hlavně nespoléhejte jen na jednu investici, ale rozdělte ji na více částí.

Nenaletět podvodníkům

Setkáte se s tím několikrát za život. Někdo vás začne lákat na neobvykle velké výdělky či vysoké zisky z pochybných investic. Většina z těchto nabídek má jen jediný cíl. Obrat vás o peníze, které jste tak těžko vydělávali. Nenechte se proto tlačit do různých rozhodnutí týkající se vašich financí. Nikdy nedělejte ukvapená rozhodnutí. Nikdy nikdo nevydělal peníze lehce bez námahy a potřebných vědomostí. Držte se svého cíle a v postupných menších jistých krocích, ale v časově delším horizontu, ho dosáhnete.

Půjčky

V případě, že chcete dosáhnout finanční nezávislosti bez podnikání, jsou pro vás půjčky tabu. Odčerpaly by veškeré volné prostředky při splácení úroků a tyto peníze vám budou zcela jistě chybět. Půjčku využít snad jen v mezních situacích a s co nejkratší dobou splatnosti a snížit úroky na minimum. Naprostou nutností je důkladně si pročíst podmínky smlouvy ještě před poskytnutím půjčky a propočítat přesně kolik vás bude stát.

Životní partner

Některý životní partner vám k cíli může výrazně pomoci, jiný ho může odsoudit k neúspěchu hned v počátku. Jsou lidé, kterým spoření nedělá žádné problémy a jsou lidé, kteří musí utratit celou výplatu. Tak to bylo, je a bude. Je jen na vás, jakého partnera si zvolíte.

Bydlení

Problém, který je naprosto klíčový pro možnost spoření. Kdo má vlastní bydlení, které mu zanechali rodiče nebo ho zdědil, má napůl vyhráno. Ostatní budou mít cíl řádně zkomplikovaný. Jestliže si budete muset vzít hypotéku, pravděpodobně stěží budete moci něco spořit. Pořízení nemovitosti musíte brát jako investici, nicméně peníze v požadované výši nejspíš nenašetříte, i když s kvalitním životním partnerem lze i tuto záležitost poměrně dobře vyřešit. Máte-li hypotéku a splácíte např. 7000 a dohromady vyděláte přes 30 000 tisíc, mohli byste cíl společně zvládnout.

Zdraví

Dobré zdraví je naprosto nepostradatelná věc k dosažení cíle. I kdyby se vám cíle nepodařilo dosáhnout, máte ve zdraví jednu z nejcennějších hodnot, jakou lze vlastnit. Ano, je to zdraví, které se nedá koupit za peníze. Jak ho jednou ztratíte, možnost opravy už neexistuje. Myslete proto na své zdraví v první řadě a další cíle si dávejte až poté.

Děti

Ačkoliv se tato skutečnost neříká snadno, děti vám doslova vymetou váš rozpočet. Děti jsou naše budoucnost, ale smiřte se s tím, že z vás bohatý člověk nikdy nebude. Ono to však až tak pravda není, jelikož děti jsou největší bohatství na světě. Zatímco se ostatní honí za penězi, vy máte hodnoty, které mají smysl. Pakliže však chcete milion, a nemáte dostatečný příjem na spoření i pořízení potomka, založení rodiny musíte odložit na později.

Milion na dosah

Po dodržování těchto pravidel lze dosáhnout naspoření částky přesahující milion. Někdo toho bude schopen, jiný nikoliv. Nezapomeňte však, že život nejsou pouze peníze. Na druhou stranu vlastnit milion také není k zahození.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Má průměrný český občan šanci naspořit si na důchod?

» Investujte a spořte dle svých možností

» Finanční produkty na spoření a investování a jejich náklady

Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2023 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt