Finance » Investice » Jarní emise státních dluhopisů

Jarní emise státních dluhopisů

Publikováno: 9. 5. 2012

Státní dluhopisy z jarní emise roku 2012 bude možné objednat již od 10. května a upisovací období potrvá až do 31. května. V případě rychlého objednání dluhopisů, tak jako tomu bylo v pilotní emisi, může skončit upisovací období i dříve. Z největší pravděpodobností k tomu skutečně dojde, jelikož v listopadu zájem předčil očekávání a dluhopisy byly prodány během týdne.

K dispozici budou stejné distribuční kanály jako na podzim. Navíc k České spořitelně, ČSOB a Komerční bance se přidá J&T Banka. Do projektu distribuce se může zapojit jakýkoliv subjekt, který splní pravidla technické, regulatorní a nákladové. Ministerstvo financí doufá, že tomu tak bude již na podzim, kdy plánuje vydat již třetí emisi.

Co se týká výběru dluhopisů, zůstávají v nabídce tři stávající typy a přibude sedmiletý proti-inflační. U krátkodobého, který byl původně určen na období jednoho roku, se prodlužuje doba splatnosti na rok a půl, přičemž bude úměrně tomuto období upraven úrok. Samotné dluhopisy budou po objednání vydány a připsány na účet 12. června 2012.

Aktuální úročení jsou zveřejňovány na stránkách spořících státních dluhopisů. Nakoupit je může fyzická osoba, občanská sdružení, odborové organizace, nadace, obecně prospěšné společnosti, registrované církve, nově také instituce vládního sektoru jako města, kraje či obce, neziskové instituce či veřejnoprávní instituce.

Omezení se bude týkat při vydávání proti-inflačního dluhopisu, kdy maximální výše objednávky činí 5 milionů na osobu a využít nabídky mohou pouze fyzické osoby a občanská sdružení fyzických osob. Úročení u tohoto typu bude oznamováno dle vývoje spotřebitelských cen. Zájemci tak mají jistotu, že výnos pokryje inflaci a finanční prostředky se nebudou znehodnocovat.

Diskuse k článku (0)


Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2022 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt