Finance » Ekonomika » Kdy skončí krize

Kdy skončí krize

Publikováno: 12. 12. 2012

Česká republika je již přes rok v recesi. Zatímco okolní země alespoň mírně rostou, tuzemská ekonomika má klesající tendenci, ačkoliv některé indicie nás předurčují ke stejnému růstu jako v Německu. Máme jednu z nejnižších nezaměstnaností v EU. Bankovní sektor je mimořádně odolný a také ziskový, na čemž má velký podíl český klient a dozor ČNB. Čeští zaměstnanci patří mezi ty, kteří jsou nejdéle v práci. Je jasné že vnější vlivy těžko můžeme ovlivnit. Opačná je však situace u tuzemských vlivů.

Podpořit domácí poptávku totiž lze, jelikož mnohé malé a střední firmy jsou z velké části závislé na koupěschopnosti domácností. Kontraproduktivní zvyšování daní má poté dopad jak na nejistotu pro podnikatele, tak i odstrašující účinky na obyvatelstvo, které poté odmítá nakupovat. Ještě horší je zjištění, že jezdí nakupovat do zahraničí, kde jsou levnější pohonné hmoty, leckteré zboží, ale i potraviny, které kromě ceny v tuzemsku pokulhávají i v kvalitě. Český občan tak nemá sebemenší důvod zde nakupovat, pokud má možnost nakoupit v zahraničí. Pochopitelně tím trpí tuzemská ekonomika.

Je trestuhodné, jak se nakládá s veřejnými prostředky a jak se mnoho nepoctivců snaží stát obrat o daně. Tento stát má ohromný potenciál a peníze se i zde vydělávají ve velkém. Pakliže bychom ho využívali a zbavili se lidí, kteří tento proces brzdí za účelem vlastního prospěchu, nemuselo by docházet k žádným škrtům a mílovými kroky bychom se přibližovali k životní úrovni Německa.

Mzdy jsou další proměnnou, která má podstatný vliv na chod ekonomiky. V případě nízkých výdělků jsme zajímaví pro zahraniční investory a orientaci na export. Pokud bychom měli vysoké platy, museli bychom se spoléhat na domácí poptávku a lidí, kteří by byli ochotní si takové produkty a služby kupovat, přičemž je jasné, že by zde působila konkurence, která si nechá zboží vyrobit v zahraničí, kde jsou nižší náklady. Poté by záleželo na spotřebiteli, jak by se zachoval. Pokud bude disciplinovaný a koupí si produkt, který je dražší, ale zároveň tím podpoří tuzemského výrobce a pracovní místa, bylo by vše v pořádku. Když koupí levněji, sice momentálně krátkodobě ušetří, ale v delším horizontu může přijít o práci, protože o jeho výrobky, které jsou drahé vzhledem k tomu, že má vysoký plat, není zájem.

Řešením se zdá být střední cesta, kdy bude ekonomika závislá částečně na exportu a dílem na domácí spotřebitelské poptávce. Naneštěstí nám teď nefunguje ani jedna část této strategie. Lidé jsou vystrašení ze slova krize a zprávy to ještě potvrzují. Mzdy působením inflace reálně klesají. Podnikatelé vlivem snížení tržeb musí reagovat a obvykle sníží i náklady včetně mezd. Skončení krize je tedy závislé na chuti spotřebitele utrácet, nejlépe za zboží, na kterém se výrobně sám podílí, aby si chránil své pracovní místo.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Finance znamenají především svobodu

» Kolik nás stojí provoz automobilu

» Vánoční dárky

Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2022 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt