Finance » Spoření » Má průměrný český občan šanci naspořit si na důchod?

Má průměrný český občan šanci naspořit si na důchod?

Publikováno: 6. 3. 2012

Vezměme-li v úvahu průměrnou mzdu a fakt, že dvě třetiny lidí na ni nedosáhnou, zdá se, i přes snahu reformních kroků o podporu budoucích penzí, že našetření dostatečné částky na důchod bude pro většinu občanů České republiky pouze zbožným přáním. Proč to tak bude? Protože pro dostatečné množství naspořených financí je nutné odkládat co nejvíce za měsíc, a pakliže rodiny s dětmi žijí z výplaty do výplaty, nejsou schopny ušetřit ani na pokrytí běžných pravidelných výdajů spojených s údržbou a udržením vybavení domácností, natož pak na důchod.

Pro nejvyšší zvýhodnění u penzijního připojištění pak bude nutné vkládat 1 000 korun měsíčně pro maximální možnou státní podporu, která má vzrůst až na 240 korun. Na co nejvyšší odpočet daní může myslet pouze ten, kdo si naspoří měsíčně alespoň 2 000 korun. Z daní si bude možné dle nových pravidel odečíst vše, co klient naspoří nad částku 1000 korun, ovšem maximálně do výše 12 000 korun za rok celkem, čili bude muset posílat do penzijního fondu 24 000 korun za rok, pakliže chce využít v maximální možné míře výhody, které produkt nabízí.

Navíc když se rozhodne i pro využití druhého pilíře, automaticky se mu sníží mzda o další 2 procenta, které odvede do fondu ze svého hrubého příjmu. Vezmeme-li reálnou hodnotu výdělku české populace a nutnost spoření jak ženy, tak i muže, je nereálné z podprůměrného rodinného rozpočtu spořit přes 4 000 korun měsíčně. Mohou sice odkládat i méně, nicméně efekt odpisu daní a výhodnosti státního příspěvku se tak rapidně snižují. Aby toho nebylo málo, tak podle nových podmínek, které mají vstoupit v platnost od příštího roku tj. 2013, již penzijní fondy negarantují alespoň navrácení toho, co do nich klient vložil. Může se tak stát, že místo zhodnocení bude hodnota uložených prostředků i klesat.

Plán na zajištění důchodů je tedy ambiciozní, ale nebude fungovat z toho důvodu, protože mzdy v české republice jsou tak nízké, že mnohým nedovolí potřebné odkládání prostředků do k tomu určeným produktům. Rodiny z dětmi na spoření mít nebudou, a ti, co se rozhodli nejprve spořit a pokusit se nastřádat na nemovitost ještě před založením rodiny, budou potrestáni za svou zodpovědnost, a v podstatě penalizováni za to, že nepožadují žádné přídavky, přičemž chtěli vyřešit svou situaci jiným způsobem a založit rodinu později.

Odlišnou situaci lze vidět kupříkladu v silných ekonomikách na západ, kdy zvýšení DPH spotřebitele unesou a jsou schopni i spořit na důchod. Systémy jsou funkční právě z toho důvodu, že pracující je ze své odměny schopen nejen uživit rodinu, ale i financovat své bydlení a penze. S porovnáním českého pracujícího, který má co se týká cen potravin, benzínu či elektřiny a dalšího zboží či služeb srovnatelné spotřebitelské ceny jako Němec nebo Rakušan, ale mnohem nižší plat, je schopnost dostatečně si odkládat finance na důchod velmi omezena. Nikde taky není psáno, že se systém nemůže ve svém průběhu změnit, stejně jako se tomu stalo u stavebního spoření.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Air Bank ze skupiny PPF přichází na trh

» Pojištění vkladů, aneb o co nemůžu přijít

» Jak ušetřit dva tisíce v roce 2012

Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2023 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt