Finance » Investice » O státní dluhopisy je velký zájem

O státní dluhopisy je velký zájem

Publikováno: 6. 10. 2011

Plánovaná emise spořících státních dluhopisů, jenž měla být nabízena během celého října 2011, je již vyprodána a ministerstvo financí rozhodlo o ukončení distribuce v pátek 7.10. 2011. Objem 10 miliard už byl překročen a nyní je stav objemu objednávek ve výši přesahující 14 miliard korun.

Při počtu objednávek 20 077 vychází průměrná objednávka na částku cca 700 000 korun. Čili si dluhopisy objednávali především bohatí lidé. Plán zapojit obyčejné lidi tedy MF nevyšel, nicméně zájem movitých investorů se dal očekávat. Pakliže očekávaný roční výnos bude 3 procenta a vzhledem ke skutečnosti, že nebudou zdaněny, bude majitel pětiletých dluhopisů v hodnotě 1 milionu vydělávat 30 000 korun za každý rok.

Zdanění dluhopisů se MF vyhnulo jejich vydáním v nominální hodnotě 1 koruny. A protože se zdanění počítá z každého dluhopisu ve výši 15 procent z úroku, a to se poté zaokrouhluje, je zdanění z 1 koruny nula.

To se pochopitelně vyplatí movitým lidem. Naproti tomu obyčejní lidé, kteří mají možnost investovat maximálně v desítkách tisíc korun, mohou počítat se ziskem v řádech stovek, maximálně několika tisíc při investici alespoň 100 000 korun a navíc nevědí, kdy budou peníze potřebovat, zůstávají proto věrni spořícím účtům.

Pakliže by měl kdokoliv další zájem o dluhopisy, a nestihl pilotní projekt, nemusí smutnit. Již během příštího roku 2012 plánuje ministerstvo financí vydat dvě emise spořících státních dluhopisů pro domácnosti ve výši až 40 miliard korun.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Emise státních dluhopisů pro domácnosti již v listopadu

» Equa bank nabízí nízké poplatky a zajímavé spořící produkty

» Investice do vzdělání je nejlepší volba

Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2022 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt