Finance » Bankovnictví » Pojištění vkladů, aneb o co nemůžu přijít

Pojištění vkladů, aneb o co nemůžu přijít

Publikováno: 4. 1. 2012

Jistoty ohledně vlastních financí jsou pro mnohé drobné střadatele velmi důležité. Ne každý produkt dává jistotu, že o své peníze nepřijdete. A tak se mnozí zajímají, jak to dopadne s jejich penězi, jestli by přeci jen nějaká banka či spořitelna opět zkrachovala. Zatímco v devadesátých letech nikdo nevěděl, zdali své peníze ze zkrachovalé banky dostane zpět, nyní jsou vklady ze zákona pojištěny až do výše 100 000 eur. O výplatu vkladů se v tomto případě postará Fond pojištění vkladů.

Aby však nebylo vše tak růžové, musíte mít peníze v finanční instituci vloženy v produktech, které pojištěny jsou. Nebojte se žádat správce svých prostředků o informace, které přesně stanoví, zdali jsou i vaše prostředky v bezpečí. Obecně platí, že garantovány jsou vklady na osobních účtech, spořících účtech, termínovaných vkladech či stavební spoření. Banky však neustále vymýšlejí nové názvy svých produktů, a tak slovo vklad ještě nemusí znamenat, že je produkt pojištěn. Vždy se tedy vyplatí nejprve si řádně přečíst smluvní podmínky. Naopak pojištěny nejsou cenné papíry, akcie, dluhopisy, podílové listy a fondy. Nejsou pojištěny ani jakékoliv pojistné produkty včetně penzijního připojištění. Dalším pravidlem pro případné krytí svých financí je sjednávat si služby u finančních institucí, které vlastní licenci od České národní banky. Jedná se o finanční instituce jako banky, stavební spořitelny a družstevní záložny.

Kde se prostředky pro výplatu berou

Do fondu pojištění vkladů vkládají příspěvky všechny banky, stavební spořitelny a družstevní záložny v pravidelných intervalech. Jednotlivé instituce se angažují dle objemu peněz, které obhospodařují. I v případě krachu větší banky fond garantuje návrat financí, i kdyby jeho hotovost byla v době potíží některé z bank nižší, než hodnota vyplácených vkladů. Fond si může buď půjčit na finančních trzích, či požádat stát o pomoc.

Jak rychle se peníze vyplatí

Peníze se vyplácí do dvaceti dnů od rozhodnutí České národní banky o insolvenci postižené finanční instituce. Fond pojištění vkladů určí výplatní banky, ve kterých je možné si své prostředky vybrat či rovnou ponechat jako v bance, jenž bude spravovat vaše finance.

Proč jsou vklady pojištěny

Fond pojištění vkladů má několik funkcí. V první řadě chrání vklady firem a běžných občanů. Má stabilizační prvky, jenž chrání bankovní sektor a ekonomiku před krizovými scénáři. Působí jako ochrana před panikou v případě krize, aby nedošlo k nekontrolovatelnému vybírání hotovosti na přepážkách či z bankomatů. Lidé tak nemusí mít obavy o své prostředky ani v době krize či nejistoty. Pojištění vzniká automaticky při založení osobního nebo firemního účtu.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Banka Zuno láká klienty na účet bez poplatků

» ČNB: zátežové testy bankovního sektoru dopadly dobře

» Equa bank nabízí nízké poplatky a zajímavé spořící produkty

» Air Bank ze skupiny PPF přichází na trh

Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2022 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt