Finance » Ekonomika » Pomůže ekonomice zvýšení DPH na 19% ?

Pomůže ekonomice zvýšení DPH na 19% ?

Publikováno: 17. 7. 2011

Ministerstvo financí plánuje zvýšit sazbu DPH výš, než bylo plánováno, a to na úroveň 19%. Již nyní je však jasné, že domácností už nemají moc prostoru pro další zvyšování svých výdajů a tím je i smysluplnost tohoto zdanění problematické.

Pakliže si průměrný občan vydělá vždy stejný obnos peněz, s ním hospodaří v průběhu měsíce a tento obnos se žádným způsobem nezvyšuje, jednoduchou matematikou se lze dobrat k závěru, že vyšší částku občan utratit nemůže. Naopak to bude mít neblahý vliv na ekonomiku v tom směru, že lidé sice utratí stejnou sumu peněz, ale koupí si za ní o mnoho méně a tím se i firmám sníží odbyt. Jak si asi každý domyslí, může to skončit i dalším propouštěním, zpomalením ekonomiky a tím ještě horším vybíráním daní, než je tomu nyní.

Vzpomeňme si na stejný plán v podobě zvýšení daně na pohonné hmoty a následné čerpání pohonných hmot dopravců mimo území České republiky a ztráty mnoha miliard ve státním rozpočtu. Je tedy velmi pravděpodobné, že vyšší sazba DPH se mine účinkem a klesne ještě více již tak malá domácí poptávka po zboží.

Diskuse k článku (0)


Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2021 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt