Finance » Bankovnictví » Poplatky v bankách – nepříjemnost, které se lze vyhnout

Poplatky v bankách – nepříjemnost, které se lze vyhnout

Publikováno: 3. 7. 2014

V posledních letech se stále více objevují nabídky bank, u kterých klienti nemusí platit za vedení účtu, příchozí a odchozí platby, za SMS zprávy, vyhotovení výpisu, za platební kartu či výběry z bankomatů. Naproti tomu však stále existují banky, u kterých se za všechny služby platí a dokonce chystají zdražení některých poplatků, naneštěstí pro klienty ty často využívané. Těžko říci, zdali jde o testování klientů, kam až lze zajít, ale banky také velmi riskují, že jim část klientů přejde ke konkurenci.

Proč však stále lidé zůstávají u bank, které jim účtují poměrně velké poplatky, je skutečnost, že Češi se bojí banku měnit, jelikož mají špatné zkušenosti z devadesátých let, kdy banky krachovaly a lidé přicházeli o peníze. Dnes jsou však vklady na běžných a spořících účtech pojištěny až do výše 100 000 eur a tak se klienti nemusí o své úspory bát.

Když se poplatky za rok sečtou, mohou se dostat až k částce přesahující tisíc korun, a to už se při napjatých rodinných rozpočtech vyplatí zauvažovat, zdali by nešly tyto zbytečné náklady snížit. Pokud se zvolí správný účet, nemusí klient platit za měsíc nic, nebo pouze pár korun za výběr z bankomatu. Čtení obchodních podmínek je podmínkou, i když nejde o příjemnou záležitost.

Při změně banky nemusí klient dvakrát chodit na pobočku a rušit starý účet a zakládat nový. Stačí zajít pouze do nové banky a zažádat o převedení účtu ze stávající do nové, která mu nový účet zřídí a starý zruší, což umožňuje tzv. Kodex mobility, který zajistí, pokud si to klient přeje, převedení nejen účtu, ale i trvalých příkazů. Celý převod by měl trvat přibližně dva týdny, ale je lepší se informovat přímo v bance, a to i včetně včasnosti placení příkazů, aby nedošlo např. ke zpoždění splátek za půjčku či hypotéku. Proto je potřeba s touto prodlevou počítat a vyřídit si finanční operace předem, nebo naplánovat převod na období, kdy nebudu muset nic platit. Pokud má někdo např. spořící či druhý běžný účet u některé banky bez poplatků, lze udělat dočasně platbu zde.

Jestliže se přeci jen někdo odhodlá změnit finanční ústav za jiný, určitě si na konci roku bude moci připočíst k dobru další tisícikorunu. A to už je pro člověka při dnešních mzdách více než den poctivé práce. Vydělaných vlastních peněz by si měl člověk vážit, jelikož mu nikdo zadarmo nedá ani korunu. Měl by při svých výdajích také zvažovat, za co utrácí, a to i včetně bankovních poplatků.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Založení účtu online u Air Bank

» Banky po testech ČNB z jara 2014 stabilní

Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2022 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt