Finance » Ekonomika » Minimální mzda - povede její zvýšení k propouštění?

Minimální mzda - povede její zvýšení k propouštění?

Publikováno: 9. 5. 2014

Jestliže jsme se dopracovali v nějakém směru na špici v Evropské unii, pak je to bezesporu v nízké úrovni minimální mzdy. Ačkoliv se tato částka po poměrně dlouhé době zvýšila v srpnu 2013 o 500 korun na 8 500 Kč, zůstává stále jednou z nejnižších v EU. Možná že se to hodí podnikatelům, protože jim to snižuje výdaje, ale bez vyšších mezd se zde těžko dočkáme zlepšení života občanů, především rodin s dětmi.

Kritici zvyšování minimální mzdy poukazují na riziko rušení pracovních míst nekvalifikovaných zaměstnanců. Na druhou stranu však zvýšením minimální mzdy budou lidé více koupěschopní, což se odrazí zejména na vzniku nových pracovních míst ve službách. A to už může znamenat další pozitivní impuls pro tuzemskou ekonomiku. Podpoří se tím i odbyt výrobků, takže podnikatelé budou moci více vyrábět a mohly by tak vzniknout další pracovní místa.

Ve výši minimální mzdy jsme stále na jednom z nejhorších míst v EU. Před námi jsou dokonce země, u kterých jsme si mysleli, že nás ekonomicky nedostihnou. Ale bohužel nás ekonomicky dohánějí, a někdy i předběhly, země jako Polsko, Maďarsko, Slovinsko či Slovensko. Přitom jsme to měli být my, kdo měl udávat tempo ekonomického růstu ve střední Evropě. Měli jsme k tomu ideální předpoklady. Ekonomicky silní sousedé jako Rakousko a Německo. Silný průmysl a velký potenciál. Bohužel jsme z těchto výhod nevytěžili vůbec nic. Kde se stala chyba?

Ponechme stranou úplně neuvěřitelné machinace a pohyby na kontech nejrůznějších osob, zázračná zbohatnutí a nevysvětlitelné majetky. Špatné je ale také ohodnocení českých zaměstnanců. Ti pak pod tlakem nízkých mezd přejdou raději na tzv. švarc systém, kdy jako živnostníci vydělají více. Má jim to mít někdo za zlé, když se jen snaží nějakým způsobem uživit své rodiny? Vyšší mzdou by se tento jev zcela jistě omezil, nebo by dokonce zcela vymizel.

Další brzdou ekonomiky v důsledku malých mezd je neochota domácností utrácet. To ale není správný výraz, protože lidé mají ohromnou chuť utrácet, jenže nemají za co. Vklady v bankách sice rostou, ale určitě ne všem lidem. A když už se někdo dopracoval k nějakým úsporám, počítá s nimi buď na bydlení nebo na důchod. Hlavní důvod, proč lidé více neutrácejí, jsou nízké mzdy, které dle statistik ČSÚ za minulý rok 2013 klesly reálně i nominálně. Aby se situace zlepšila, závisí pouze na firmách, jestli mzdy zvýší a o kolik. Většina zaměstnanců má totiž podprůměrné mzdy, což má vliv nejen na koupěschopnost obyvatel, ale klesá i porodnost a ochota lidí zakládat rodiny.

Minimální mzda v eurech z ledna 2014
Lucembursko 1921
Belgie 1502
Nizozemí 1486
Irsko 1462
Francie 1445
Velká Británie 1217
Slovinsko 789
Španělsko 753
Malta 718
Řecko 684
Portugalsko 566
Turecko 425
Chorvatsko 405
Polsko 387
Estonsko 355
Slovensko 352
Maďarsko 344
Česko 328
Lotyšsko 320
Litva 290
Rumunsko 191
Bulharsko 174

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Minimální mzda od srpna 2013 vyšší

Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2021 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt