Finance » Spoření » Příjmy a výdaje domácnosti

Příjmy a výdaje domácnosti

Publikováno: 16. 1. 2013

Hospodaření s osobními financemi je velmi důležité, aby člověk věděl co si může dovolit a naopak které věci jsou nad jeho možnosti. Umožní to naplánovat si i možnosti při výpadku příjmu z důvodu ztráty zaměstnání, nemoci a dalších nenadálých situací. O to horší, a snad i nepochopitelné, je chování některých lidí, kteří ani nevědí, jaké jsou jejich výdaje a příjmy a vedou svojí domácnost nahodile. Mnohdy tak někteří lidé balancují nad dluhovou pastí, aniž by o tomto nebezpečí věděli.

Software, tužka nebo poradce

Na vedení svých účtů můžeme použít počítačové programy ale kdo je nemá, může si vystačit s obyčejnou tužkou a papírem. Je to v podstatě jedno, jak si své finance vedeme. Mnohem podstatnější je vytvořit si strategii s nakládáním svých financí. Do celého procesu pak někdy vstupují finanční poradci, kteří se sice rozhodnou radit lidem jak nakládat s penězi, ale povětšinou jim jde jen o jediné. Provizi za uzavření smlouvy. Těch skutečně dobrých mnoho není, a tak je nutné být velmi obezřetný a neskočit na lep prvnímu poradci, který se objeví mezi dveřmi.

I malé částky jsou důležité

Nebrat na lehkou váhu drobné výdaje. Právě ty v mnoha případech stojí za velkými výdaji během měsíce a pak se člověk někdy diví, jak je možné, že už zase nemám peníze. Je skutečně nutné počítat každou korunu, zvlášť v dnešní těžké době, kdy mnozí žijí z výplaty do výplaty. I když leckterý člověk pohrdá i spořením malých částek, může i malá rezerva udělat velký kus práce, alespoň na nejkrizovější období,kdy je potřebné zaplatit výdaj na elektřinu či poruchu v domácnosti, aby nebylo nutné si brát okamžitě půjčku.

Když to jde, spořte

Pakliže máme větší manévrovací prostor, je vhodné si dávat na určité časové období jakýsi plán, abychom dodrželi spořící harmonogram. Pokud se nám podaří naspořit více, lze tyto peníze použít několika způsoby. Lze je opět rozprostřít do nejrůznějších finančních produktů a zrychlit proces spoření. Ale když jsme si naspořili vše podle plánu, můžeme si občas něco i dopřát. A jelikož jsme si na to naspořili, ušetřili jsme výdaje na úroky v případě využití půjček, lze si koupit poměrně zajímavé věci, které bychom si jinak nekoupili nebo je museli splácet a zaplatit za ně mnohem vyšší cenu. Tyto odměny, které si kupujeme pro radost, pak usnadňují samotný proces spoření, protože se lze vždy za určité období na něco těšit, což je z psychologického hlediska velmi příjemné a také užitečné. Z výsledků pak vidíte, že vaše snažení má smysl a ještě si uděláte radost.

Kde šetřit

V podstatě musíme do výdajů zahrnout úplně všechno a měly by se brát v úvahu i takové drobnosti, jako platby za bankovní účet, využívání složenek či internetového bankovnictví ohledně poplatků, nebo i pohotovostní režim domácích spotřebičů, kde lze ušetřit až stokoruny u jednoho spotřebiče za rok. Zapisovat spotřebu vody, elektřiny, nákladů na auto, teplo či telefon. V případě potřeby, kdy už jde do tuhého, je nutné seškrtat veškeré finance určené na zábavu a přesunout je na zaplacení poplatků spojených s užíváním bydlení. Musíme se také naučit, jak platit kartou, protože když člověk nevidí peníze a kupuje bezhotovostním způsobem, má sklony utrácet více peněz. Doporučuje se odkládat si část příjmů na horší časy, ale je jasné, že ne každý je schopen vůbec něco ušetřit. I přesto se však vyplatí sledovat příjmy a výdaje. Posléze lze analyzovat výdaje, hledat další úspory nebo si na základě těchto dat začít hledat jinou práci, která zabezpečí lepší živobytí. K půjčkám se musí každý stavět opatrně a rozhodně ne každý by si ji měl brát. Někdy se používá pro záchranu tíživé finanční situace jako poslední řešení, ale to lze učinit pouze za určitých okolností. Právě příjmy a výdaje pomůžou vypočítat volné prostředky na splátky a pokud volné prostředky nejsou, pak platí nebrat půjčku za žádných okolností, protože by měla fatální důsledky pro následný život. Dobře vedené příjmy a výdaje odhalí vaše možnosti a v podstatě budete vědět sami, zdali na určitou investici nebo nákup máte či nikoliv a potíže s financemi odhalíte mnohem dříve, než se dostanete do dluhů.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Kolik nás stojí provoz automobilu

» Kdy skončí krize

Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2023 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt