Finance » Ekonomika » Prognóza ekonomiky MF z října 2014

Prognóza ekonomiky MF z října 2014

Publikováno: 27. 10. 2014

Česká ekonomika by dle nové prognózy ministerstva financí měla růst v letošním roce o 2,4 %. Stejným tempem by měla tuzemská ekonomika růst i příští rok. V předchozí predikci MF očekávalo růst o 2,7 %, což ale souvisí s přechodem na nové standardy výpočtů. Po oba následují roky má ekonomiku táhnout domácí poptávka, naopak export by měl v tomto období být ve statistikách na nule.

Příznivou zprávou pro spotřebitele má být letošní nízká inflace. Na tu působilo zejména zlevnění elektřiny. Navzdory intervencím ČNB se tak dle MF bude držet inflace stále nízko, konkrétně na úrovni 0,5 %. Cílem ČNB je hladina okolo 2 %. I když MF předpokládá rychlejší růst spotřebitelských cen v roce 2015, přesto by inflace měla zůstat pod cílem ČNB.

Také další faktory ovlivňující ekonomiku se mají zlepšovat. Jsou to nezaměstnanost, která by měla postupně klesat a naopak zvyšovat by se měly mzdy a platy, které mají letos stoupnout o 2,9 % a v roce 2015 o 3,9 %. Deficit státního rozpočtu má letos skončit na úrovni 1,5 %, v roce 2015 pak ve výši 2,4 %. Státní dluh má letos klesnout o 1,8 % na 43,9 % HDP. Tvorba hrubého fixního kapitálu má růst.

Rizika předpovědi jsou dle MF vyrovnaná. Ačkoliv spotřeba domácností má stoupat, vlivem událostí na Ukrajině by se mohlo hůře dařit obchodním partnerům České republiky. Proto se předpokládá nižší příspěvek exportu. Komplikovaná zůstává i situace v Sýrii a Iráku, což může mít za následek zvýšení cen ropy. Ačkoliv situace v zemích EU, které byly nejvíce zasaženy krizí, se postupně uklidňuje, nadále zde hrozí riziko související se stále příliš velkým zadlužením některých států.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Předpověď vývoje ekonomiky MF z července 2014

» ČNB předpovídá na rok 2014 rychlejší růst HDP

» Průměrná mzda se ve 2. čtvrtletí 2014 zvýšila na 25 500 Kč

» Nezaměstnanost září 2014 - bez práce bylo méně lidí

» Inflace v září 2014 - nejvyšší růst cen od počátku roku

Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2021 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt