Finance » Spoření » Spoření na důchod ve druhém pilíři moc lidi netáhne

Spoření na důchod ve druhém pilíři moc lidi netáhne

Publikováno: 23. 4. 2013

Ani za březen se významně nezvýšil počet osob, které si budou spořit na důchod ve druhém pilíři. Penzijní společnosti přitom očekávaly, že do konce června letošního roku budou mít minimálně půl milionu klientů. Skutečnost je však taková, že smlouvu mělo na konci března podepsanou pouze 22 375 lidí, o čemž informovala asociace penzijních fondů. Přitom se jejich počet meziměsíčně nezvýšil a do systému vstoupilo téměř stejně zájemců jako v únoru (leden 4624, únor 8880, březen 8871).

Ve druhém pilíři si mají lidé spořit snížením odvodů ze sociálního pojištění o 3 %, které si vyvedou na svůj soukromý účet u penzijní společnosti. Podmínkou je však přidání dalších 2 % ze svého, konkrétně z hrubé mzdy. Naopak budou mít nižší důchod vyplácený státem.

Proč lidé nemají zájem o spoření na důchod? Zájem by zřejmě byl, ale je nutné si uvědomit hned několik skutečností. První je podmínka, která znemožňuje ze systému vystoupit, což lze sice z hlediska penzijních společností pochopit, ale mnoho lidí není ochotno takové omezení přijmout. Mezi další důvody způsobujícím nezájem patří nedostatek peněz. Již nyní mnozí přežívají z měsíce na měsíc a další úbytek peněz, byť v řádu stokorun, je pro ně také nepřijatelné, protože by jim finance scházely v rodinném rozpočtu. Pro lidi s vysokým příjmem nepochopitelný argument, ale pro lidi přepočítávající každou korunu jde o poměrně zásadní částku.

Nelze také opomenout momentálně nepříznivou ekonomickou situaci, a ačkoliv se průměrná mzda zvyšuje, mnozí lidé nedostali již několik let přidáno ani korunu a naopak jim mzdy reálně klesají, jelikož důležité položky nezbytné pro život neustále zdražují.

Posledním zásadním důvodem je fakt, že kdo měl zájem o spoření na důchod, raději využil sjednání smlouvy ve třetím pilíři za starých podmínek do konce listopadu 2012, kde je garantováno minimální zhodnocení, které nesmí klesnout do záporných hodnot.

Poměrně rychle se musí rozhodnout zájemci o vstup do druhého pilíře, kterým je více než 35 let. Ti mohou vstoupit pouze do konce června 2013. Právě na tyto klienty se nyní společnosti zaměří se svými nabídkami. Do konce června byl největší podíl klientů mladších než 39 let (60 %) a z 53 % se jednalo o muže. 59 % klientů zvolilo dynamické spoření. Do systému pravděpodobně postupem času začnou vstupovat především mladí lidé, kteří uvidí, jak fondy fungují a hospodaří a jaké zhodnocení klientům připisují.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Příjmy a výdaje domácnosti

» Nezaměstnanost v březnu 2013 klesla na 8 %

Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2023 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt