Finance » Spoření » Spořit nebo investovat?

Spořit nebo investovat?

Publikováno: 23. 9. 2015

Při nízkých úrokových sazbách se mnoho lidí rozhoduje, zdali investovat nebo spořit. Zatímco investování může být výnosnější, spoření je nejbezpečnější způsob k uložení peněz v bance. Jestliže nám někdo nabízí investování, jde většinou o vložení financí do podílových fondů prostřednictvím banky. U spoření se nejčastěji jedná o spořící účet bez poplatků a omezení výběru peněz.

Oba druhy zhodnocování peněz mají své výhody i nevýhody. Lidé by se měli rozhodnout až po důkladném zvážení zejména u investování a nepodlehnout rychlému sjednání smlouvy. U spoření se prakticky nemůže nic stát, ovšem pouze za předpokladu, že skutečně budeme využívat spořícího účtu bez poplatků a u společnosti, která podléhá kontrole ČNB. Proto i zde musíme číst řádně smlouvu a její podmínky. Spořící účet má obvykle následující parametry. Je založen a veden zdarma, pohyb na účtu by neměl být žádným způsobem omezen. Tyto finanční produkty jsou ze zákona pojištěny, takže o vklad nemůže klient přijít, ani kdyby banka zkrachovala. Transakce na účtu nejsou zpoplatněny. Zůstatek je úročen dle úroků vydané příslušnou institucí. Úrok je zdaněn 15 %. Zhodnocení nebývá moc vysoké, ale peníze má klient stále k dispozici a může s nimi neomezeně nakládat. Pokud má účet jiné parametry, pravděpodobně již nepůjde o klasický spořící účet, ale o nějaký druh termínovaného vkladu či podobného produktu.

U investování je potřeba brát v úvahu i rizika s ním spojené. Vložené peníze nemusí klient dostat nazpět v plné výši, pokud se nepodaří dosáhnout zhodnocení. V případě potíží banky může klient také o peníze přijít, protože investice nejsou ze zákona pojištěny. Je potřeba počítat s poplatky, které se platí i v případě, kdy peníze nebyly zhodnoceny. Naopak však lze dosáhnout vyššího zhodnocení, v dobrém období i několikanásobně vyšším než na spořícím účtu. Jde o největší výhodu investování, ovšem jak už bylo řečeno, hodnota vložených financí může i kolísat a v některých obdobích dochází ke ztrátě. Takže se doporučuje investovat dlouhodobě nebo na základě zkušeností, kdy mají akcie největší potenciál k růstu. Je vhodné investovat u stabilních institucí, které mají dobré hospodářské výsledky. I když to není pravidlem, pravděpodobnost, že by taková banka mohla zkrachovat, je výrazně nižší než u neznámých subjektů.

Diskuse k článku (1)


Související obsah

» Příjmy a výdaje domácnosti

» Úroky na spořících účtech klesají

» Ušetřit lze i u povinného ručení

Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2023 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt