Finance » Spoření » Stavební spoření už pouze na bydlení

Stavební spoření už pouze na bydlení

Publikováno: 2. 8. 2011

Chystáte si koupit za naspořené peníze ze stavebního spoření auto, dovolenou, elektroniku nebo další spotřební zboží? Ministerstvo financí chce novelou zákona od roku 2013 vázat naspořené peníze se státní podporou pouze na účely pořízení bydlení či bytové potřeby.

Volné nakládání s naspořenými penězi zhodnocené o státní příspěvek se již dlouho nelíbí ministerstvu financí, které se snaží šetřit. Stavební spoření se tak stalo jedním z nejvýhodnějším spořícím produktem na trhu, kdysi s podporou až 4500 korun za rok, po několika novelách nyní s nejvyšší možnou státní podporou 2000 korun. Mnozí drobní střadatelé si tak automaticky přesunuli své volné finance do tohoto produktu, který je dle podmínek jednotlivých institucí úročen okolo 2% ročně.

Smyslem vzniku stavebního spoření je spořit na financování bydlení. To znamená, kromě úspor zhodnocené o státní příspěvek, možnost čerpat i úvěr se zvýhodněným úročením. Pakliže by si všichni klienti spořitelen žádali o úvěr, nebyl by nikdo, kdo by jim tyto prostředky půjčil. A peníze se povětšinou půjčují právě od těch klientů, kteří si finanční prostředky ukládají pouze pro jejich zhodnocení. Otázkou zůstává, nakolik pro ně bude v budoucnosti spoření tak atraktivní, aby měli vázané prostředky na dobu 6 let, zdaněné úroky a v případě nevyužití na bytové potřeby bez státní podpory.

Poslední kroky proti stavebnímu spoření jsou snížení státní podpory pro nové a dokonce i již existující smlouvy a zdanění úroků z vkladů. To samo o sobě snižuje důvěryhodnost produktu, když se mohou v průběhu smlouvy měnit její parametry a spořitelny se tak obávají o možný snížený zájem klientů.

V důsledku zásahu do spoření ve stavu legislativní nouze a zpětného zdanění státních podpor za rok 2010 zrušil Ústavní soud tyto úsporné změny a podpora musela být vyplacena. Ohledně těchto událostí se tak spořitelny snaží přicházet na trh s nejrůznějšími akcemi, které by jim klienty udrželi i při zhoršující se podpoře od státu. Pro méně majetné klienty se totiž může stát stavební spoření při dlouhodobější strategii výrazným pomocníkem při řešení své bytové otázky, přičemž je problém bydlení a jeho dostupné pořízení naprosto zásadní věcí pro další rozvoj naší společnosti a současně souvisí i s vývojem stárnutí obyvatelstva a případným zvýšením porodnosti.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» Banka Zuno láká klienty na účet bez poplatků

» Finanční poradce

Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2024 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt