Finance » Bankovnictví » Banky po testech ČNB z jara 2014 stabilní

Banky po testech ČNB z jara 2014 stabilní

Publikováno: 17. 6. 2014

Dle zátěžových testů ČNB, které byly zveřejněny v červnu 2014, zůstává finanční sektor stabilní. ČNB opět provedla základní scénář a krizový, který nazvala Evropa v deflaci a simuluje návrat krize. Banky působící na trhu České republiky v obou případech prokázaly odolnost proti těmto vlivům. Byla posílena kapitálová přiměřenost celého sektoru a ten je dobře připraven na nová evropská regulatorní pravidla.

Základní scénář, který vychází z aktuální květnové ekonomické prognózy, počítá s růstem hospodářství a snižující se nezaměstnaností. Rizikem může být stále slabá domácí poptávka a propad do deflace, proti které ČNB využívá intervence v měnovém kurzu. V základním scénáři se pod hranici 8 % kapitálové přiměřenosti dostávají dvě banky, jejichž obchodní model označuje ČNB jako dlouhodobě neudržitelný. Jde o dvě nejmenované malé banky s podílem pod 1 % aktiv v sektoru, které by musely navýšit kapitál o 0,3 mld. korun.

Scénář Evropa v deflaci počítá s méně pravděpodobnou situací, kdy se v tomto případě předpovídá návrat recese, propad ekonomiky do deflace, výrazný nárůst nezaměstnanosti a k poklesu mezd, růst výnosů státních dluhopisů a zvýšení úvěrového rizika. I přes tento negativní scénář by se podařilo udržet bankovní sektor stabilní a kapitálová přiměřenost by zůstala nad hranicí 8 %. Pod tuto hranici by se dostalo 11 bank a celková kapitálová přiměřenost by zůstala nad hodnotou 12 %. K dorovnání kapitálu by bylo potřeba 12 miliard korun, což představuje 0,3 % HDP.

ČNB dále informovala, že stabilní jsou také pojišťovny pro obě zátěžové varianty, penzijní společnosti by pouze v případě vyplnění pesimistických předpovědí musely navýšit kapitál o 2,2 mld. korun. Segment družstevních záložen je dle ČNB více rizikový a dle těchto zjištění bude předložen ministerstvu financí návrh na změnu zákona, který by měl situaci stabilizovat.

Diskuse k článku (0)


Související obsah

» ČNB bude intervenovat pro oslabení koruny

» Testy ČNB z listopadu 2013 potvrdily stabilitu bank

Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2022 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt