Finance » Ekonomika

Stavebnictví je i za září 2012 ve špatném stavu

Ani v dalším období, kdy ČSÚ vydalo statistiky za září 2012, si stavebnictví nepolepšilo. Naopak se propad ještě prohloubil v meziročním srovnání o 10,6 %. Po očištění sezonních vlivů, kdy bylo o dva pracovní dny méně oproti loňskému září, se propad snížil o 8,2 %. Zahájeno bylo o 25,5 % méně staveb bytů, dokončeno jich bylo o 4,6 % více. Bylo vydáno i méně stavebních povolení (-11,4 %) a jejich hodnota klesla o 9,5 %.

Diskuse k článku (0)


Průmysl za září 2012 ztratil na výkonnosti

Průmyslu, který v posledních obdobích táhl českou ekonomiku, pomalu ztrácí na výkonnosti. Dle posledních dat z Českého statistického úřadu se průmysl v meziročním srovnání propadl o 7,3 %, pokles byl ovšem ovlivněn i kratším měsícem, konkrétně o dva pracovní dny. Po očištění tohoto vlivu byl pokles již menší o 2,4 %. Meziměsíčně si průmysl velmi mírně polepšil, avšak pouze o 0,1 %.

Diskuse k článku (0)


Škoda auto investuje a prosperuje

Automobilka Škoda, jenž se výrazně a pozitivně podílí na stavu České ekonomiky, nadále investuje do rozvoje firmy a podílí se tak vysokou měrou na zaměstnanosti. Velmi důležitou investicí pro Královéhradecký kraj byla modernizace závodu ve Vrchlabí, kde se v těchto dnech zahájila výroba převodovek, které budou využívány nejen ve vozech Škoda, ale také VW, Audi a Seat.

Diskuse k článku (0)


Inflace za září 2012 stoupla meziročně o 3,4 %

Spotřebitelské ceny, dle informací Českého statistického úřadu, meziročně stouply o 3,4 %. Meziměsíčně naopak klesly o 0,1 %. Zatímco v prvním případě měly na statistiku vliv rekordně drahé pohonné hmoty, za poklesem oproti srpnu je především končící letní sezóna a tím i zlevňování služeb spojených s dovolenou, rekreací a kulturou.

Diskuse k článku (0)


Nezaměstnanost v září 2012 vzrostla na 8,4 %

Počet lidí bez práce vzrostl na 493 185 (8,4 %) a zvýšil se tak oproti srpnu o 0,1 %. Negativní je i vývoj v počtu volných pracovních míst. Bylo jich celkem 40 809, což znamená úbytek 4,1 %. Dle informací, které zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), se na statistice nejvíce podíleli absolventi škol.

Diskuse k článku (0)


Učňovské obory netáhnou

Firmy již dlouhodobě poukazují na nedostatek kvalifikovaných řemeslníků. Svým způsobem si však za vzniklou situaci mohou samy. Potíž je ve způsobu chování některých nadřízených či dokonce samotných majitelů firem. Lidé si poté tyto zkušenosti předávají a pochopitelně svým dětem brání, aby se šly vyučit do dělnické profese. Plánované podpory, kdy si sami zaměstnavatelé budou vychovávat své učně, povede k jejich vázání na určitou firmu. Zde pak dostane s největší pravděpodobností podprůměrný plat, nastane deziluze a po vypršení smlouvy buď k odchodu z firmy, či v horším případě k odchodu z oboru.

Diskuse k článku (0)


Zdražování pokračuje, ceny jsou nad možnosti mnoha obyvatel

Zdražování pokračuje nebývalým tempem, rekordní jsou ceny pohonných hmot, kvůli neúrodě poroste cena základních potravin, vepřové maso zdražuje kvůli nedostatku zvířat na trhu. Paradoxně na toto nebezpečí bylo dlouhodobě upozorňováno, ovšem nikdo nebyl schopen udělat nějaká protiopatření. Chybná zemědělská politika ze strany EU založena na nerovných podmínkách dotací, které se navíc v mnoha případech zneužívají, vede k nekontrolovatelnému růstu cen, jelikož náš stát není potravinově soběstačný, a tak se jakýkoliv výkyv promítne ihned v jejich růstu. Svědky jsme toho byli v posledním období např. u vajec či vepřového masa.

Diskuse k článku (0)


Ekonomika na silném základě

Ekonomika je jako pyramida. Musí mít pevné základy. Ty tvoří lidé, kteří vyrábějí, budují hodnoty a produkty které míří na trh. Zde se prodají a z jejich zisku se zaplatí daně. Z nich se poté zaplatí lékaři, učitelé, vědci. I když to někteří lidé nechtějí přijmout, nelze nejprve řešit ty vrchní pozice a čekat, jestli se na jejich platy vybere dostatek prostředků.

Diskuse k článku (0)


Nezaměstnanost v srpnu zůstává na úrovni 8,3 %

Počet lidí bez práce v srpnu zůstal procentuálně na úrovni červencových hodnot 8,3 %, meziročně se zvýšila o 0,1 %. Co se týká konkrétního počtu uchazečů o zaměstnání, dle MPSV došlo k jejich mírnému nárůstu na celkový počet 486 693, meziročně pak došlo k nárůstu o 5 158 osob. Pozitivní je nárůst volných pracovních míst, kterých meziročně přibylo 3,6 % na 42 559. Na jedno volné pracovní místo nyní připadá 11,4 uchazečů, což je oproti červenci pokles (11,8).

Diskuse k článku (0)


Korupce se nesmí tolerovat

Korupce je závažný trestní čin, díky němuž se Česká republika musí potýkat s úsporami. Kdyby však byla vymýcena, nejenže by nemuselo dojít k reformám, ale prakticky by stát byl bez dluhu. Kdo to myslí s tímto státem dobře, musí veškeré své síly vrhnout do boje s tímto negativním jevem. Zde totiž leží ty miliardy, které se mnozí snaží najít, a řeší se přenesením problému na obyčejného člověka zvyšováním daní, pozdějším odchodem do důchodu, snižováním valorizace důchodů, platby ve zdravotnictví či ve školství.

Diskuse k článku (0)


1234567891011121314151617181920212223242526272829303132 33 34353637383940

Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2023 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt