Finance » Ekonomika

Deset důvodů proč podnikat

Podnikání je velmi lákavé. Je možné výrazně zlepšit svou situaci, ovšem na druhou stranu se lze neuváženými kroky dostat do potíží. I přes tato rizika má podnikání mnoho výhod. V podstatě stačí zajít na příslušné úřady, zaplatit pouhých tisíc korun za živnostenské oprávnění, zvolit si obor, kterému rozumím a je možnost se v něm prosadit a posléze začít. Pakliže se start do podnikání podaří, výhody jsou více než motivující.

Diskuse k článku (0)


Průměrná čistá mzda je mnohem nižší, než oficiální hrubá

Všude je zmiňovaná průměrná hrubá mzda, do které se navíc započítávají platy vysokopříjmových pracovníků. Pravda je však taková, že pokud se baví dva lidé o svém příjmu, tak vždy o čistém výdělku. Je to logické, protože hrubá mzda nikoho moc nezajímá a stejně každý obyčejný člověk musí hospodařit s prostředky, které dostane k výplatě. Kolik však činí průměrná čistá mzda.

Diskuse k článku (0)


Proč máme stále tak nízké mzdy

I přesto, že je již téměř 23 let po revoluci, v ekonomice se točí miliardy, máme tu mnoho miliardářů a multimilionářů, průměrná mzda běžného občana moc vysoká není. Zatímco průměrná mzda je nyní přes 24 tisíc korun hrubého, medián je až o 4 tisíce nižší a odpovídá průměrné hrubé mzdě běžného průměrného zaměstnance.

Diskuse k článku (1)


Německo je náš největší obchodní partner

Česká republika je silně ekonomicky navázána na sousední země, především pak na Německo. S jeho schopností prosperovat jsme nyní svázáni natolik, že jakýkoliv propad v Německu se dříve či později odrazí i na výkonnosti České republiky. Na druhou stranu je nutné říci, že Německá ekonomika je nejstabilnější v Evropě, čili s jejím spojením lze profitovat. Dle ČSÚ se sice podíl vývozu k našemu západnímu sousedovi nepatrně snížil, když v roce 2005 činil 33,6 %, zatímco v loňském roce (2011) pak klesl na 32,1 %.

Diskuse k článku (0)


Půjčky

Těžko se odolává pokušení vlastnit vytouženou věc, aniž bychom si na ni vydělali. Právě z toho důvodu jsou oblíbené půjčky. Tím více je nutné porozumět, jaké mají náklady a zdali bude dotyčný schopen peníze vrátit. Že je půjčování obrovský byznys, je snad každému jasné. Každý má však tu výsadu, zdali se zadluží, za jakých podmínek a od koho.

Diskuse k článku (0)


Inflace v červenci zpomalila růst na 3,1 %

Zdražování zboží a služeb zpomalilo růst meziročně oproti červnu (3,5 %) na hodnotu 3,1 %. Meziměsíčně pak došlo k zpomalení o 0,1 %. Dle ČSÚ se nejvíce na menším růstu cen podílely potraviny, nápoje, oděvy, obuv a doprava.

Diskuse k článku (0)


Ministerstvo financí letos očekává pokles HDP

Ministerstvo financí předpokládá zpomalení ekonomiky a HDP by měl letos klesnout o 0,5 %. V roce 2013 pak čeká mírný růst o jedno procento. Spotřeba domácností, která letos zažívá propad, se má konsolidovat dle predikce MF v roce 2013 a mírně růst v roce 2014 o 1,7 %. Nezaměstnanost by se měla udržet stále relativně na nízké úrovni okolo 7 %.

Diskuse k článku (0)


Chudých lidí přibylo meziročně o více než 80 000

Chudých lidí stále přibývá. Dokazují to údaje ČSÚ. Podle těchto informací se zvýšil jejich počet meziročně o 0,8 % na 9,8 %, což znamená 1 022 300 obyvatel. Hranice příjmové chudoby je nyní roční výdělek 113 040 Kč pro jednoho dospělého člověka žijícího v samostatné domácnosti, což je 60 % mediánu. Vzrůstající počet chudých má hned několik důvodů. Je zde stále nevyřešená dluhová krize. V celé Evropě, včetně České republiky, se šetří, což dopadá na velkou část obyvatel.

Diskuse k článku (0)


Porodnost je nižší, Češi nemají finance na zakládání rodin

Skutečná hrozba pro náš stát, kterou dokládají statistiky Českého statistického úřadu, je vymírání Českého národa. Dle informací ČSÚ se za první čtvrtletí roku 2012 narodilo 26 100 dětí, což je o 700 méně, než za stejné období roku 2011. Ačkoliv počet obyvatel ČR vzrostl o 2 100 na celkový počet 10 507 600, přírůstek populace je zabezpečen díky migraci obyvatel ze zahraničí. Pokud bychom se podívali pouze na vývoj stávajícího obyvatelstva, jejich počet se přirozenou cestou snížil o 1 900 osob.

Diskuse k článku (1)


Jak poznat správného zaměstnavatele

Najít si dobře placenou práci, a ještě k tomu mít své zaměstnání rád, není jednoduchou záležitostí. Velkou měrou k oběma hodnotám přispívá samotný zaměstnavatel. Na jednu stranu po vás požaduje odvádění kvalitní práce tak, aby z vaší činnosti měla firma zisk. Co když ale zisk má, a to podstatný, ale vy za svou práci nedostanete adekvátní odměnu?

Diskuse k článku (0)


123456789101112131415161718192021222324252627282930313233 34 353637383940

Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2023 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt