Finance » Ekonomika

Regulace by mohla pomoci zkrotit ceny předražených potravin

Říká se, že trh by se měl co nejméně regulovat a nechat ho jít si svou cestou. Pokud však jde o potraviny, a navzdory nižším nákladům na mzdy a provoz, máme nejvyšší ceny ve střední Evropě, pak jistě stojí za zvážení o nějaké regulaci zauvažovat.

Diskuse k článku (0)


Průměrná mzda za rok 2011 vzrostla na 24 319 korun

Ač se to většině obyvatel České republiky nezdá, průměrná mzda za rok 2011 opět stoupla na částku 24 319 korun. Z informací zveřejněné Českým statistickým úřadem vyplývá, že meziročně pak vzrostla o 2,2 %, což znamenalo navýšení o 522 korun, ovšem přes působení inflace vzrostla pouze o 0,3 %, jelikož spotřebitelské ceny meziročně stouply o 1,9 %. Stále platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Diskuse k článku (0)


Vše zdražuje více, než se čekalo

Ty tam jsou předpoklady obchodníků i politiků, že se vše zdraží pouze o míru zvýšení DPH, přičemž zdražování potravin bylo citelně znát již v závěru roku 2011. Realita je však mnohem tvrdší. Oproti prosinci se ceny zvýšily o 1,8 %, meziročně pak oproti stejnému měsíci roku 2011 z hodnoty 2,4 na 3,5 % za leden taktéž meziročně. Vliv na růst cen má především zvýšení nižší sazby daně z přidané hodnoty z 10 na 14 %.

Diskuse k článku (0)


Zdražení benzínu a nafty - v lednu na rekordních cenách

Cena nafty a benzínu opět zamířili vzhůru a to až o korunu na litr. Už několikáté zdražení během posledních dvou měsíců přibližuje cenu k magické hranici 40 korun za litr. Jedinou ochranou tak může být snížit poptávku a spotřebu. Na místě je otázka, zda-li nesnížit spotřební daň o korunu či dvě a pomoci tak domácí ekonomice. Benzín natural se na mnoha čerpacích stanicích nabízí za více než 36 korun, nafta už přesahuje cenu 37 korun za litr.

Diskuse k článku (0)


Přidávat se nebude, firmy očekávají krizi

Zdá se vám, že váš plat dlouhodobě stagnuje? Pravděpodobně bude stagnovat i nadále. Většina firem se rozhodla, že svým zaměstnancům v roce 2012, kdy zdraží úplně všechno, nepřidá. V některých odvětvích je to pochopitelné a vlivem zahraniční levné konkurence budou mít firmy problémy udržet alespoň stávající stav.

Diskuse k článku (0)


Nejsme líní

Myslíte, že lidé nechtějí manuálně pracovat a to stojí za poklesem zájmu o řemeslné obory? Ale to je velký omyl! Český národ je pracovitý a kdo by chtěl podsouvat něco jiného, ať si zkusí v automobilce na určitou dobu pracovat u linky. Potíž je v tom, že za náročnou práci nedostanete řádně zaplaceno. Sice vám budou tvrdit, že chybí produktivita, ale to není záležitost dělníka, nýbrž investicí do technologií a také lepší organizační schopnosti managementu, který má sice stejné peníze jako na západě, ale jeho organizační a vůdcovské schopnosti řádně zaostávají.

Diskuse k článku (0)


Kdo nemá dluhy, je pro ekonomiku větším přínosem

Rychle si pořídit věci svých snů je největší lákadlo pro většinu lidí uvažujících o půjčce. Nezadlužení lidé však mají pro ekonomiku větší význam, jelikož si mohou dovolit utratit více finančních prostředků za produkty, které potřebují nebo chtějí.

Diskuse k článku (0)


Průměrná mzda vzrostla na více než 24 tisíc korun

Ve třetím čtvrtletí roku 2011 se průměrná mzda meziročně zvýšila o 562 korun oproti stejnému období minulého roku. Dle ČSÚ se tak poprvé dostala přes 24 tisíc a činí 24 089 korun. I když průměrná mzda přepočtená na zaměstnance v hospodářství neustále roste, nadpoloviční většina pracujících na průměrnou mzdu nedosáhne.

Diskuse k článku (0)


Zdražení energií brání ekologickému vytápění

Plyn, elektřina či dodávané teplo neustále zdražují. Navíc stoupá cena dřeva a uhlí. Ty jsou sice levnější než ekologičtější zdroje, nicméně znečišťují ovzduší, zvláště pak při inverzi v zimních měsících. Problémem je, že část obyvatelstva již nemá ani na tyto zdroje a posléze pálí nekvalitní palivo. Jsou mezi nimi plasty či jiné odpady, z kterých při spalování vznikají velmi nebezpečné látky, mnohdy silně rakovinotvorné. V neposlední řadě silně znečišťují ovzduší kouřem i pevnými částicemi, jenž zhoršují zdravotní stav ostatních obyvatel.

Diskuse k článku (0)


ČSÚ - Průmysl roste, stavebnictví klesá

Průmyslová výroba meziročně vzrostla o 2,5 %. Dle údajů Českého statistického úřadu má na vývoji průmyslu největší podíl výroba motorových vozidel, naopak pokles postihl odvětví elektronických přístrojů a počítačů. Meziměsíční růst, očištěný od sezónních vlivů, má hodnotu 0,1 %.

Diskuse k článku (0)


1234567891011121314151617181920212223242526272829303132333435 36 37383940

Rubriky

» Aktuality

» Bankovnictví

» Ekonomika

» Spoření

» Investice


Copyright © 2010 - 2023 Finance - Celkově.cz - Licence ČSÚ - Podmínky užívání - Kontakt